Salvador Dalí

Andy Warhol 2018

Warhol/Warhola

Příběh o tom, jak se Andrew Warhola stal Andy Warholem. Jak se ze syna rusínských přistěhovalců, vyrůstajícího v československém ghettu na předměstí Pittsburghu, stal symbol amerického umění 20. století a ikona pop-artu.

Jak název předesílá, výstava je rozdělena do dvou částí. Expozice Warhol/Warholapředstaví Andyho Warhola jako autora proslulých grafik s portréty Marilyn Monroe, které se staly ikonickou záležitostí pop artu. Objeví se zde i méně známé soubory, jakými jsou například sérieBlack and White Flowers, které jsou kolorované samotným autorem. Tyto soubory pochází z pozdějších let a je u nich patrný rukopis typický pro začátek Andyho kariéry. Subtilní kresba ho provázela obdobím 50. let, kdy se věnoval především práci propagačního grafika. Andy Warhol se souběžně s tvorbou obrazů s nemenší intenzitou věnoval filmu – coby režisér či producent participoval na několika desítkách snímků. Galerie GOAP je jediným místem v České republice, kde je k vidění 30 Warholových plakátů různých formátů k filmům: Ciao!ManhattanWomanDraculaTrashFleshHeat… Plakát k hororu Frankensteinje dokonce opatřen osobním věnováním a podpisem světové filmové star Udo Kiera. Plakáty doplňuje deset propagačních fotografií, které provázely projekce filmů. Další vzácnou a autentickou vzpomínkou na  Andyho Warhola je několik čísel „jeho“ časopisu Interview Magazine, v němž slavní vedli rozhovory s jinými slavnými.

Na výstavě můžeme vidět i výjimečnou sbírku obalů LP desek: od raných obalů např. Čajkovského Labutí jezero(kde se linka stává něžnou ilustrací), přes nezapomenutelný booklet Rolling Stonnes (“ten se zipem”), až k slavnému obalu jednoho ze symbolů Factory v 60. letech: The Velvet Underground & Nico, jejichž titul zdobí pověstný žlutý banán.

“Factory” byl  v New Yorku 60.let významný pojem v kulturním, uměleckém i společenském životě. Toto dění unikátním způsobem zaznamenal Andyho spolupracovník a přítel Billy Name.

Z pozice prvního Warholova fotografa a laboranta dokázal zachytit vzrušující atmosféru Factory v její nejvýznamnější éře. Jeho snímky dokumentují proces vzniku ikony jménem ANDY WARHOL.

Druhá část výstavy nám představuje Warholovu rodinu a jeho původ. Část věnovaná Andyho matce Júlii dokazuje nakolik byla důležitou a nedílnou součástí jeho života a jak moc Andyho inspirovala. ”Představovala spojení se starým světem a Andy byl výkvětem čehosi nového - plodem její energie.”, řekl Andyho synovec James Warhola.

Júlia nikdy neztratila pouto ke svému domovu, jak dokazují původní dopisy sestře Evě “do kraju” nebo kopie dokumentů získaných od Paula a Johna (bratrů umělce), stejně jako fotografie z osobních setkání. 

Samostatnou kapitolu expozice tvoří exkluzivní fotografie a dokumenty jeho sestřenice Christiny Soleyové z posledního rodinného rozloučení s Andym. Propojení Andyho Warhola a Československa je uzavřeno snímky křížů a náhrobků nesoucích jméno Varhola a Zavacký (rodné příjmení Andyho matky) na hřbitově v Mikové (rodné vsi jeho rodičů).

Vstupné

Vstupné

Jedna výstava Dvě výstavy Tři výstavy
dospělí 170 CZK / 7 EUR 280 CZK / 11 EUR 350 CZK / 14 EUR
děti do 15 let, studenti 120 CZK / 5 EUR 180 CZK / 7 EUR 250 CZK / 10 EUR
rodina 2 + 2 (děti do 15 let) 400 CZK / 16 EUR 600 CZK / 24 EUR 800 CZK / 32 EUR
školní skupiny (15 dětí, 1 dospělý zdarma) 90 CZK / 3 EUR 130 CZK / 5 EUR 170 CZK / 6 EUR

Kontakt / Contact

Galerie GOAP

otevřeno denně 10:00 - 20:00 / open daily 10am - 8pm

Staroměstské náměstí 15, Praha 1
Telefon: +420 222 313 849
e-mail: info@goap.cz

Mapa / Map